تبلیغات
عدالت 88 - مطالب هفته سوم مهر 1389

بقایی: شورای باستان‌شناسی تشکیل شد

بقایی: شورای باستان‌شناسی تشکیل شد

رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از تشکیل شورای باستان‌شناسی در کشور برای نخستین بار خبر داد.

حمید بقایی در گفتگو با میراث آریا(chtn) افزود: پیش از این، سازمان میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان‌شناسی متولی تمامی امور مربوط به باستان‌شناسی شامل سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت و همه امور باستان‌شناسی کشور بودند.

وی پژوهشکده باستان‌شناسی را متولی و سیاستگذار برای برنامه‌ریزی و کاوش در محوطه‌های تاریخی استانها و در نهایت انتشار گزارش معرفی کرد و افزود: با توجه به شرایط فعلی و اجرای طرح‌های عمرانی متعدد موجود در حال حاضر این سیستم پاسخگو نیست.

بقایی مشکل مهم موجود در حوزه باستان‌شناسی را صرفاً نه کمبود اعتبار بلکه جوابگو نبودن این مدل مدیریتی اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه در سیستم گذشته همه کارها در یک حوزه و به صورت بخشی‌نگری و متمرکز اجرا می‌شد به همین دلیل از چند ماه پیش، با تشکیل یک کارگروه کارشناسی کار مطالعه و طراحی سیستم با تاکید بر مباحث تخصصی طراحی سیستم و نه مباحث تخصصی باستان شناسی آغاز شد.

وی با اشاره به طراحی و ساختاربندی مباحث کارشناسی و نحوه کارکرد مجموعه اجرایی توسط این کارگروه بیان داشت: در طی جلسات متعددی که با حضور باستان‌شناسان خبره برگزار شد در نهایت ساختار تاسیس شورای باستان‌شناسی کشور تنظیم و تصویب شد.

بقایی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی را به عنوان رییس و رییس پژوهشکده باستان‌شناسی را به عنوان دبیر این شورا اعلام کرد و گفت: همچنین در این شورا رییس کل موزه ملی ایران، یک نفر نماینده تام‌الختیار از سوی معاونت حفظ، احیا و ثبت آثار سازمان، سه نفر از باستان‌شناسان خبره و دو نفر نماینده از دستگاه‌های بیرون سازمان از جمله وزارت نیرو و وزارت کشور حضور دارند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، این شورا را از این پس، مرجع اصلی در حوزه باستان‌شناسی و سیاست‌گذاری کلان باستان‌شناسی کشور، ارائه برنامه‌های کلان سازمان میراث فرهنگی در طول یک سال، تصویب برنامه‌ریزی سازمان در حوزه باستان‌شناسی، تصویب تمامی آیین‌نامه‌ها، مقررات، رویه‌ها، دستورالعمل، استانداردها و مدل‌های علمی باستان شناسی را از مهم‌ترین وظایف این شورا اعلام کرد.

بقایی همچنین نظارت بر مراکز باستان‌شناسی استانها و اجرای فعالیت‌های باستان‌شناسی فراملی و فرامرزی را از دیگر فعالیتهای این شورا عنوان کرد و گفت: شورای باستان‌شناسی همراه با پژوهشکده باستان‌شناسی به عنوان بازوی اجرایی شورا ستاد باستان‌شناسی کشور را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به تشکیل شورای باستان‌شناسی در هر استان بیان داشت: شورای باستان‌شناسی هر استان متشکل از رئیس میراث و معاونت حفظ احیای استان، رییس مرکز باستان‌شناسی استان (دبیر شورا)، همراه با دو باستان‌شناس خبره موظف است همه ساله برنامه‌های باستان‌شناسی استان را بررسی و بر روند اجرای آنها نظارت کند.

این مقام مسوول با اشاره به تشکیل مرکز باستان‌شناسی در هر استان یادآور شد: این مرکز، همه ساله تمامی برنامه‌های باستان‌شناسی استان را آماده و در اختیار شورای باستان‌شناسی استان قرار می‌دهد پس از آن، هر ساله طرح‌های مورد نظر تائید شده استان بر اساس استانداردها و رویه‌های کلان شورای باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی تصویب نهایی می‌شود. پس از تصویب، مدیر استان بر اساس بودجه، جدول زمان‌بندی و شرایط موجود تک تک مجوزها را صادر می‌کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی در توضیح این مطلب افزود: در حقیقت بخش اجرا به استان و بخش ستادی و برنامه‌ریزی به پژوهشکده باستان‌شناسی و شورای باستان‌شناسی کشور سپرده می‌شود./118

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 مهر 1389    | توسط: عدالت مهرورزی    | طبقه بندی: آخرین اخبار،     | نظرات()

بقایی:80 درصد امور مرتبط با حوزه گردشگری برعهده بخش خصوصی است

بقایی:80 درصد امور مرتبط با حوزه گردشگری برعهده بخش خصوصی است
تهران- رییس سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری گفت: 80 درصد امور مرتبط با حوزه گردشگری برعهده بخش خصوصی است و تنها 20 درصد آن برعهده دولت است.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا،'حمید بقایی' بابیان اینکه دولت در حوزه گردشگری تنها سیاستگذار و حمایت کننده است و مسایل اجرایی آن برعهده بخش خصوصی است، افزود: آژانس های مسافرتی، بانک ها، شرکت های بیمه و حمل و نقل در همه جای دنیا بعنوان بخش خصوصی در این حوزه فعال هستند.
معاون رییس جمهور به برخی از چالش های موجود در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: یکی از این چالش ها در بخش آمار گردشگران ورودی به کشور است.
وی توضیح داد: اگرچه در سال های اخیر روند ورود گردشگران به کشور ما روبه افزایش بوده است، با این حال برای افزایش بیشتر این آمار لازم است که از بخش خصوصی کمک گرفته شود و این بخش نیز باید نگاه خود به این مقوله را تغییر دهد.
رییس سازمان میراث فرهنگی برای رفع این مشکل راه کارهایی عنوان کرد و گفت: بیش از 80درصد آژانس های مسافرتی کشور ما،‌ در بخش خروجی فعال هستند و تعداد کمی در بخش ورودی فعالیت می کنند؛ اما برای تنظیم این معادله، باید دفاتر خدمات مسافرتی موظف شوند تا بین ورود و خروج گردشگران تعادل ایجاد کنند.
بقایی با تاکید بر اینکه با سفرهای خارجی مردم به کشورهای خارجی موافق هستیم و مخالفتی در این زمینه نداریم، اظهار داشت: منطقی است که این معادله یک تعادل داشته باشد بر همین اساس آژانس ها موظف شدند که در مقابل هر 3 گردشگر خروجی، 1 گردشگر ورودی داشته باشند و اگر امکان ورودی ندارند، بخشی از درآمد خود را به حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی اختصاص دهند.
وی افزود: در حوزه گردشگری اصلی ترین کار تبلیغات و اطلاع رسانی است؛ این درحالی است که در حوزه تبلیغات داخلی سالانه حدود 500 میلیارد ریال هزینه تبلیغ برای سفرهای خارجی در نشریات می شود بگونه ای که نشریات ما بازاریاب آژانس های خارجی شده اند.
بقایی با بیان اینکه معاونت گردشگری موظف شده است وضعیت تبلیغات در روزنامه ها و نشریات را ساماندهی کند، گفت: اگر تنها 10 درصد از این 500 میلیارد ریال صرف تبلیغ در حوزه گردشگری ورودی شود، تحولات اساسی در این حوزه رخ خواهد داد.
وی ادامه داد: در این زمینه و برای رفع چالش ها علاوه بر بخش خصوصی، مجلس شورای اسلامی نیز باید وارد عمل شود و حوزه گردشگری کشور را یاری رساند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 مهر 1389    | توسط: عدالت مهرورزی    |    | نظرات()

احمدی نژاد : پروژه آزادراه حرم تا حرم بزرگترین پروژه در تاریخ كشور و منطقه است

احمدی نژاد : پروژه آزادراه حرم تا حرم بزرگترین پروژه در تاریخ كشور و منطقه است

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، محمود احمدی‌نژاد روز شنبه در آیین آغاز احداث آزادراه قم – تهران – مشهد (حرم تا حرم) و راه‌آهن سریع‌السیر تهران – مشهد گفت: زمانی كه قرار است آزادراهی به طول هزار و صد كیلومتر احداث شود پیش از آن مطالعات بسیار اقتصادی، اجتماعی و نیازسنجی انجام می‌شود.
احمدی نژاد با اشاره به این كه همزمان با آزاد راه حرم تا حرم قطار سریع السیر تهران ـ مشهد نیز راه اندازی می‌شود اظهار داشت كه بین سیزده تا پانزده هزار میلیارد تومان هزینه این پروژه است.
وی در خصوص آزاد راه حرم تا حرم گفت: در این آزادراه هیچ تقاطعی وجود ندارد و مردم می‌توانند با بالاترین سرعت به مشهد برسند.
احمدی نژاد ویژگی‌های این آزادراه را صرفه جویی در وقت، انرژی و امنیت ذكر كرد و گفت: سرعت قطار سریع السیری كه قرار است احداث شود 350 كیلومتر در ساعت است كه اگر توقفی در میان راه نداشته باشد می‌تواند طی سه ساعت تهران ـ مشهد را طی كند.
به گفته وی پیش بینی این است كه دست كم پانزده میلیون نفر در سال از این مسیر استفاده كنند.
احمدی نژاد با یادآوری این كه پروژه‌های عظیمی در دست اجرا است گفت كه به لطف خداوند امروز كشور تبدیل به كارگاه بزرگ شده است.
وی اضافه كرد كه اگر طی 10 یا 15 سال با سرعتی بالاتر كارها پیش رود زیربناها تكمیل خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 مهر 1389    | توسط: عدالت مهرورزی    | طبقه بندی: آخرین اخبار،     | نظرات()

بقایی پس از بازگشت از مصر: امیدواریم خط هوایی ایران و مصر به‌شكل دائمی برقرار شود

بقایی پس از بازگشت از مصر:
امیدواریم خط هوایی ایران و مصر به‌شكل دائمی برقرار شود
 

حمید بقایی تأكید كرد: هیچ مشكلی در برقراری خط هوایی ایران و مصر وجود ندارد و موافقت‌نامه‌ آن كاملا رسمی بین دو دولت امضا شده است.
به گزارش ایسنا، پس از حدود چهارساعت انتظار خبرنگاران در فرودگاه امام خمینی (ره) حمید بقایی ـ رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ـ كه برای امضای موافقت‌نامه‌ هوایی ایران و مصر به این كشور سفر كرده بود، سه‌شنبه شب با پرواز یك شركت هواپیمایی خصوصی مصری به تهران وارد شد.
او پس از بازگشت، در جمع خبرنگاران حضور یافت و درباره‌ قرارداد هوایی كه یازدهم مهرماه بین ایران و مصر امضا شد، توضیح‌هایی داد و گفت: این موافقت‌نامه به‌دنبال تقویت ارتباطات هوایی ایران با كشورهای منطقه، بخصوص كشورهای اسلامی امضا شده است. موضوع آن از یك‌سال پیش با طرف مصری مطرح شد تا این‌كه وزیر هوانوردی مصر حدود دوماه پیش یك دعوت‌نامه‌ رسمی را برای من فرستاد و طبق برنامه‌ریزی قرار شد، هیأتی از ایران به مصر سفر كند.
وی با اشاره به استقبال رسمی از این هیأت توسط وزیر هوانوردی مصر، ادامه داد: در چند جلسه مذاكره، موافقت‌نامه‌ای بین سازمان‌های هواپیمایی ایران و مصر امضا شد كه براساس آن، در زمینه‌ صنعت هوایی و ایجاد شرایط برای فعالیت شركت‌های هواپیمایی دو كشور، پس از حدود 33 سال توافق‌هایی حاصل شد.
مشاور رییس‌جمهور در امور آسیا گفت: دو موافقت‌نامه نیز بین شركت‌های هواپیمایی ایران و مصر در زمینه‌ فنی و ارتباط‌های هوایی در این نشست‌ها امضا شد.
به اعتقاد او، موافقت‌نامه‌ی هوایی ایران و مصر زمینه‌ساز برقراری ارتباط میان بخش خصوصی دو كشور و ارتقای صنعت هواپیمایی و گردشگری ایران و مصر است.
بقایی موافقت‌نامه‌ی هوایی ایران و مصر را از نظر اقتصادی یكی از ارزشمندترین توافق‌ها دانست و افزود: این موافقت‌نامه فتح بابی برای ارتقای همكاری‌های دو كشور است.
او ادامه داد: با توجه به شرایط جهانی، بستن این موافقت‌نامه كه كاملا برنامه‌ریزی و كارشناسی شده بود، یكی از دستاوردهای ایران با همكاری جمهوری عربی مصر به‌شمار می‌آید و گامی برای نزدیك‌تر شدن ارتباط‌های دو كشور است. این اقدام، یك پیروزی خوب در حوزه‌ دیپلماتیك به‌شمار می‌آید و امیدواریم در ادامه، ارتباط خوبی را با مردم مصر برقرار كنیم.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد كشور درباره‌ جزییات بیش‌تر این پروازها، اظهار كرد: براساس این موافقت‌نامه، سقف پروازها 28 پرواز در هفته تعیین شده است كه 14 پرواز ایرانی و 14 پرواز مصری خواهد بود. در موافقت‌نامه نام سه شركت هواپیمایی ایران‌ایر، آسمان و كیش‌ایر لحاظ شده است؛ اما به‌طور كلی، هیچ محدودیتی برای فعالیت شركت‌های هواپیمایی وجود ندارد.
وی درباره‌ زمان قطعی برقراری پروازهای ایران ــ مصر اطلاعات شفاف‌تری نداد و آن را به اراده‌ی شركت‌های هواپیمایی دو كشور و زمینه‌سازی شرایط توسط آن‌ها منوط دانست و افزود: ما بستر این كار را فراهم كردیم و امیدواریم ماه‌های آینده این خط هوایی به‌صورت دائم برقرار شود.
معاون رییس‌جمهور ادامه داد: شركت‌های هواپیمایی مصری برای بستن این موافقت‌نامه كمال همكاری را داشتند و برای اجرای آن، آمادگی كامل دارند.
بقایی بیان كرد: امروز پس از گذشت حدود 33 سال، هیأتی ایرانی برای نخستین‌بار با پرواز عمومی و غیرسیاسی مصری به ایران منتقل شد.
مشاور رییس‌جمهور در امور آسیا در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره‌ این‌كه با توجه به نبود تعاملات دیپلماتیك بین دو كشور و مشكل صدور روادید برای اتباع دو كشور، این پروازها چگونه قرار است برقرار شود؟ اظهار كرد: ما مشكل خاصی در روادید نداریم، خط پروازی كه برقرار شود، گام بعدی ارائه‌ی روادید به اتباع ایرانی و مصری است. گام نخست، خط هوایی بود كه باید دائم شود و با توجه به امضای تفاهم‌نامه، این اراده در دو كشور وجود دارد.
رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم‌چنین در ادامه‌ی سخنان خود بیان كرد: در این سفر برای ارتقای سطح همكاری‌ها در زمینه‌ی میراث فرهنگی، ملاقات‌هایی با مدیر بخش آثار عتیقه‌جات مصر داشتیم كه براساس مذاكره‌های صورت‌گرفته قرار شد، نمایشگاهی از آثار عتیقه و تاریخی مصر در ایران برگزار شود. هم‌چنین درباره‌ی ارتباط‌های تاریخی دو كشور صحبت‌هایی مطرح شد.
وی افزود: در ادامه‌ بحث‌های تاریخی ایران و مصر قرار شد، از طرف ایران، رییس موزه‌ی ملی و از طرف مصر، زاهی هاواس ـ رییس بخش آثار عتیقه‌جات مصر ـ مذاكره‌ها را پی‌گیری كنند.
با یادآوری گفته‌های بقایی مبنی بر این‌كه «اگر پای كسی به مصر رسید موضوع سربازان كمبوجیه را دنبال كند» خواست تا نتیجه‌ پی‌گیری‌های بقایی در سفر به مصر اعلام شود.
رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این‌باره گفت: رییس موزه‌ ملی و معاون امور بین‌الملل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اقداماتی را انجام داده‌اند كه در نشست خبری به اطلاع‌ می‌رسانند. بحث مهمی كه اكنون با آن مواجه هستیم، برقراری خط هوایی مستقیم ایران ــ مصر است كه باید به آن بپردازیم و این موضوع باید در حال حاضر برای رسانه‌های داخلی اهمیت داشته باشد، چون زمانی كه ما در مصر بودیم، رسانه‌های صهیونیستی خیلی به مذاكره‌های ما دامن زدند تا موافقت‌نامه‌ای حاصل نشود.
مشاور رییس‌جمهور در امور آسیا هم‌چنین در واكنش به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی بر این‌كه برقراری پروازهای مستقیم بین ایران ــ مصر به مقدماتی نیاز دارد، اظهار كرد: این موافقت‌نامه كاملا رسمی بین دو دولت امضا شده است و هیأت ایرانی به دعوت رسمی وزیر هوانوردی مصر به این كشور سفر كرده بود و شاید این نخستین و تنها سفر رسمی هیأت ایرانی به دعوت یك مقام مسؤول مصری در این سال‌ها بوده است.
او تأكید كرد: این موافقت‌نامه با نظارت و حضور سازمان‌های هواپیمایی دو كشور امضا شد و نخستین پرواز هم سه‌شنبه شب با انتقال هیأت ایرانی به تهران انجام شد.
بقایی با بیان این‌كه هیچ مشكلی در برقراری این خط هوایی وجود ندارد، گفت: معمولا یكی از مهم‌ترین اقدامات برای گسترش روابط دو كشور، برقراری خط هوایی است. اكنون مسؤولیت دیپلماسی ایران سنگین شده است و وزارت امور خارجه باید با افزایش و بهبود روابط برای اجرایی شدن این قرارداد تلاش كند.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد كشور هم‌چنین در پاسخ به این پرسش كه چرا شما به‌عنوان نماینده‌ ایران برای امضای این قرارداد به مصر سفر كردید؟ اظهار كرد: ما از قبل مذاكراتی را با طرف مصری آغاز كرده بودیم كه برای برقراری ارتباط هواپیمایی كیش‌ایر با یكی از شركت‌های هواپیمایی مصر بود و برای این‌كه در حوزه‌های دیگر مذاكراتی داشته باشیم، این سفر را انجام دادیم. ضمن آن‌كه دعوت رسمی هم از شخص من صورت گرفت.
پس از پایان گفت‌وگوی بقایی با خبرنگاران، او در جمع هیأت مصری همراه كه شامل نماینده‌ شركت خصوصی هواپیمایی مصر، خلبان، كمك‌خلبان و سرمهماندار بود، حاضر شد و از آن‌ها دعوت كرد چند روزی را در ایران بمانند و از كشور ما دیدن كنند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 مهر 1389    | توسط: عدالت مهرورزی    | طبقه بندی: آخرین اخبار،     | نظرات()