بقایی: شورای باستان‌شناسی تشکیل شد

رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از تشکیل شورای باستان‌شناسی در کشور برای نخستین بار خبر داد.

حمید بقایی در گفتگو با میراث آریا(chtn) افزود: پیش از این، سازمان میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان‌شناسی متولی تمامی امور مربوط به باستان‌شناسی شامل سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت و همه امور باستان‌شناسی کشور بودند.

وی پژوهشکده باستان‌شناسی را متولی و سیاستگذار برای برنامه‌ریزی و کاوش در محوطه‌های تاریخی استانها و در نهایت انتشار گزارش معرفی کرد و افزود: با توجه به شرایط فعلی و اجرای طرح‌های عمرانی متعدد موجود در حال حاضر این سیستم پاسخگو نیست.

بقایی مشکل مهم موجود در حوزه باستان‌شناسی را صرفاً نه کمبود اعتبار بلکه جوابگو نبودن این مدل مدیریتی اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه در سیستم گذشته همه کارها در یک حوزه و به صورت بخشی‌نگری و متمرکز اجرا می‌شد به همین دلیل از چند ماه پیش، با تشکیل یک کارگروه کارشناسی کار مطالعه و طراحی سیستم با تاکید بر مباحث تخصصی طراحی سیستم و نه مباحث تخصصی باستان شناسی آغاز شد.

وی با اشاره به طراحی و ساختاربندی مباحث کارشناسی و نحوه کارکرد مجموعه اجرایی توسط این کارگروه بیان داشت: در طی جلسات متعددی که با حضور باستان‌شناسان خبره برگزار شد در نهایت ساختار تاسیس شورای باستان‌شناسی کشور تنظیم و تصویب شد.

بقایی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی را به عنوان رییس و رییس پژوهشکده باستان‌شناسی را به عنوان دبیر این شورا اعلام کرد و گفت: همچنین در این شورا رییس کل موزه ملی ایران، یک نفر نماینده تام‌الختیار از سوی معاونت حفظ، احیا و ثبت آثار سازمان، سه نفر از باستان‌شناسان خبره و دو نفر نماینده از دستگاه‌های بیرون سازمان از جمله وزارت نیرو و وزارت کشور حضور دارند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، این شورا را از این پس، مرجع اصلی در حوزه باستان‌شناسی و سیاست‌گذاری کلان باستان‌شناسی کشور، ارائه برنامه‌های کلان سازمان میراث فرهنگی در طول یک سال، تصویب برنامه‌ریزی سازمان در حوزه باستان‌شناسی، تصویب تمامی آیین‌نامه‌ها، مقررات، رویه‌ها، دستورالعمل، استانداردها و مدل‌های علمی باستان شناسی را از مهم‌ترین وظایف این شورا اعلام کرد.

بقایی همچنین نظارت بر مراکز باستان‌شناسی استانها و اجرای فعالیت‌های باستان‌شناسی فراملی و فرامرزی را از دیگر فعالیتهای این شورا عنوان کرد و گفت: شورای باستان‌شناسی همراه با پژوهشکده باستان‌شناسی به عنوان بازوی اجرایی شورا ستاد باستان‌شناسی کشور را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به تشکیل شورای باستان‌شناسی در هر استان بیان داشت: شورای باستان‌شناسی هر استان متشکل از رئیس میراث و معاونت حفظ احیای استان، رییس مرکز باستان‌شناسی استان (دبیر شورا)، همراه با دو باستان‌شناس خبره موظف است همه ساله برنامه‌های باستان‌شناسی استان را بررسی و بر روند اجرای آنها نظارت کند.

این مقام مسوول با اشاره به تشکیل مرکز باستان‌شناسی در هر استان یادآور شد: این مرکز، همه ساله تمامی برنامه‌های باستان‌شناسی استان را آماده و در اختیار شورای باستان‌شناسی استان قرار می‌دهد پس از آن، هر ساله طرح‌های مورد نظر تائید شده استان بر اساس استانداردها و رویه‌های کلان شورای باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی تصویب نهایی می‌شود. پس از تصویب، مدیر استان بر اساس بودجه، جدول زمان‌بندی و شرایط موجود تک تک مجوزها را صادر می‌کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی در توضیح این مطلب افزود: در حقیقت بخش اجرا به استان و بخش ستادی و برنامه‌ریزی به پژوهشکده باستان‌شناسی و شورای باستان‌شناسی کشور سپرده می‌شود./118

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 مهر 1389    | توسط: عدالت مهرورزی    | طبقه بندی: آخرین اخبار،     | نظرات()