استناد به آمارهای غیررسمی و مخدوش و نتیجه‌گیری از آن برای تخریب دولت غیر منصفانه‌ترین روشی است که برای برخی منتقدین دولت به یک رویه تبدیل شده است.

دیدگاه نیوز - اصغر بالسینی/در این بین برای آنکه بزرگ نمایی از مشکلات اقتصادی کشور نیز صورت گرفته باشد به آمارهای بین‌المللی استناد شده و از این طریق سعی می‌شود روند حرکتی دولت غیر کارشناسی نشان داده شود.یکی از این منابع آماری آمارهای صندوق بین‌المللی پول است که به‌صورت دائم اقدام به رصد اوضاع اقتصادی کشور‌ها می‌کند.

در آخرین گزارش رسمی این نهاد بین‌المللی که در تاریخ 13 ژوئن 2011 منتشر شده با تکیه بر گزارش تیم اعزامی این نهاد به ایران اعترافات قابل توجهی در خصوص کشورمان صورت گرفته که برخی از این اعترافات- رسوا کننده منتقدین نشانه دار دولت است که در ماه‌های اخیر به دور از منطق علمی و صرفاً با غرض ورزی‌های شخصی اقدام به استناد به آمارهای این نهاد برای تخریب دولت نموده‌اند.

بر اساس متن گزارش جدید این سازمان بین‌المللی:

1- رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2009/2010 و به رغم کاهش قیمت‌های نفت به 5/3 درصد افزایش یافت که این امر نشان دهنده رشد قابل توجه بخش غیرنفتی ایران و تولید استثنایی محصولات کشاورزی بوده است.

2- روند مثبت رشد اقتصاد ایران در سال 2010/2011 نیز ادامه یافت

3- سیاست پولی ایران با موفقیت توانست تورم سالانه را از 4/25 درصد در سال 2008/2009 به 4/12 درصد در سال 2010/2011 کاهش دهد.

4- هیأت صندوق از مقامات ایران به دلیل موفقیت اولیه خود در اجرای برنامه بلندپروازانه اصلاح یارانه‌ها تمجید کرد.

5- به دنبال اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بازتوزیع نقدی درآمدهای حاصل از افزایش قیمت‌ها در میان خانوارها در کاهش نابرابری، ارتقای سطح زندگی مردم، و افزایش تقاضای داخلی در اقتصاد مؤثر بوده است.

6- این طرح تا حد قابل ملاحظه‌ای چشم‌انداز اقتصاد ایران در میان‌مدت را بهبود خواهد بخشید چرا که در اثر این طرح استفاده از انرژی در داخل ایران عقلانی می‌شود، درآمدهای صادراتی ایران افزایش می‌یابد، قدرت رقابت پذیری اقتصاد ایران بالا می‌رود و فعالیت اقتصادی به پتانسیل خود نزدیک‌تر می‌شود.

7- مقامات ایران در مهار آثار اولیه افزایش قیمت‌های انرژی بر تورم موفق بوده‌اند.

8- ایران بزرگترین بخش مالی اسلامی در جهان را دارد. این کشور دارای یک بخش بانکی ریشه دار و بازارهای مالی با رشد فزاینده است.

اعتراف صندوق بین‌المللی پول به اشتباه قبلی در اعلام نرخ رشد اقتصادی ایران در سطح پائین و تمجید از موفقیت کشورمان در اجرای طرح بلند پروازانه هدفمندی یارانه‌ها از آن‌رو اهمیت دارد که طی ماه‌های اخیر در داخل کشورمان برخی منتقدین نشانه دار که چیزی جز سیاه‌نمایی از فعالیت‌های دولت را هدف خود نمی‌دانند و با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای خود خصوصاً برخی سایت‌های زنجیره‌ای که مرکز هدایت واحدی دارند تاخت و تاز ناجوانمردانه‌ای علیه دولت داشته و تلاش کرده‌اند تا دولت را فاقد برنامه اقتصادی مشخص معرفی کنند و طرح‌های کلیدی دولت خصوصاً ایجاد اشتغال و اجرای هدفمندی یارانه‌ها را به زیر سؤال ببرند..

مروری بر ادبیات و منطق احمد توکلی به عنوان نشانه دار‌ترین منتقد دولت در این خصوص بسیار جالب توجه است.

احمد توکلی در یکی از نامه‌های انتقادی خود که دراردیبهشت ماه امسال خطاب به نمایندگان مجلس نوشته شده درحالی که دولت را به دروغگویی آماری متهم می‌کند با استناد به آمارهای صندوق بین‌المللی پول تلاش می‌کند آمارهای اشتغالزایی دولت را زیر سؤال ببرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و اقتصاد خوانده منتقد دولت در بخشی از این نامه که قطعاً در اسناد رسمی مجلس ثبت و ضبط خواهد شد مدعی می‌شود: «وقتی نرخ رشد نزولی باشد، علی‌القاعده نرخ بیکاری باید صعوی باشد. مؤید برداشت بالا درباره نزولی بودن نرخ رشد GDP، گزارش صندوق بین‌المللی پول است، از نرخ رشد سال‌های 2007 تا 2011 (تقریباً متناظر با سال‌های 1390-1386) طبق گزارش این صندوق، طی سال‌های 2010-20070 نرخ رشد نزولی بوده و از 8/7 درصد در سال 2007 به یک درصد در سال 2010 کاهش یافته و پیش‌بینی این نهاد بین‌المللی برای نرخ رشد سال 2011 کمی کمتر از صفر است (033/0- درصد).»

وی سپس با استناد به همین آمار یعنی رشد حدود صفر درصدی اقتصاد ایران مدعی می‌شود که آمار ایجاد 6/1 میلیون شغل در سال 1389 که از طرف رئیس جمهور و بر اساس آمارهای رسمی مراکز معتبر داخلی خصوصاً مرکز آمار ایران مطرح شده دروغ است.

حال باید این سؤال پرسیده شود که آیا تفاوت رشد یک درصدی اقتصاد ملی به ادعای توکلی و رشد 5/3 درصدی رسمی وهمچنین تداوم رشد اقتصادی در سال 2011 به اذعان صندوق بین‌المللی پول نمی‌تواند گویای صحت آمارهای اشتغالزایی و بی‌اساس بودن منطق توکلی باشد؟

اگر ادعا این است که دولت به دلیل رشد پائین اقتصادی نمی‌توانسته این حجم از اشتغال را ایجاد کند حال که رشد قابل قبولی در اقتصاد ثبت شده، آیا باید پذیرفت که اقتصاد از ظرفیت‌های لازم برای اشتغالزایی برخوردار بوده است؟

قطعاً پاسخ به این پرسش‌ها مثبت است و آمارهای ارائه شده صدق ادعاهای دولت را به اثبات می‌رساند.

متأسفانه چنین رویه‌ای از طرف توکلی فقط محدود به مسئله ایجاد شغل نبوده بلکه در مورد آثار هدفمندی یارانه‌ها نیز افاضات مشابهی مطرح شده است که نادرستی این ادعاها بارها به اثبات رسیده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با استناد به آمارهای مخدوش، تهمت‌های زیادی را متوجه دولت کرده و خوراک تبلیغاتی زیادی برای حمله به دولت خدمتگزار و پرتلاش فراهم کرده است. حال که پایه استدلال‌های وی براساس گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول ویران شده و این ادعا نیز به مانند بسیاری از ادعاهای منتقد نشانه دار دولت تکذیب شده، تنها یک سؤال اساسی باقی می‌ماند:

صندوق بین‌المللی پول شهامت اصلاح ادعاهای قبلی خود و عذرخواهی از کشورمان را داشته است اما آیا توکلی نیز این شهامت را دارد و یا اینکه این بار صندوق بین‌المللی پول را به دروغگویی متهم خواهد کرد؟

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 خرداد 1390    | توسط: عدالت مهرورزی    |    | نظرات()