در فروردین ماه امسال نمایندگان مجلس طرحی را تصویب کردند که در مدرک فوق لیسانس شرط ورود به مجلس شد.

بر اساس این قانون بر اساس این مصوبه، کاندیداهای انتخابات مجلس با مدرک لیسانس و حتی با داشتن سابقه اجرایی 5 ساله نمی‌توانند به عنوان کاندیدا در انتخابات مجلس شرکت کنند و مدرک فوق‌ لیسانس یا کارشناسی ارشد ملاک کاندیداهای این انتخابات شد.

از آنجایی که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس هشتم دارای مدرک کارشناسی هستند تبصره ای به این طرح اضافه کردند که آن دسته در صورتی که یک شخص، یک دوره نمایندگی مجلس را تجربه کرده باشد، یک مقطع تحصیلی برای آن محاسبه خواهد شد و به این ترتیت نمایندگان با خرسندی به این طرح رای داده و آن را برای تصویب به شورای نگهبان ارسال کردند.

نکته‌ای که نمایندگان مردم در تصویب این طرح از آن غافل بودند و تبصره اضافه شده را به صورت دقیق اضافه نکرده‌اند، تعریف واژه "دوره نمایندگی" است، مطابق اصل ۶۳ قانون اساسی، دوره نمایندگی یک نماینده چهار سال کامل می باشد.

در حالی نمایندگان مجلس با رضایت و خوشحالی این طرح را به تصویب رساندند که به احتمال زیاد از موضوع مورد اشاره یعنی حذف خوشان از شرکت در انتخابات بعدی بی اطلاع بودند. این طرح در شرایطی به تصویب رسید که مخالفت های گوناگونی را با خود به همراه داشت.

مخالفت هایی چون کاهش مشارکت مردم در انتخابات، رواج مدرک گرایی، محدود کردن فرصت رقابت و شرکت بسیاری از نخبگان و... اما نمایندگان با نادیده گرفتن تمامی انتقادات این طرح را به تصویب رساندند.

در همان موقع زمزمه ها و تحلیل هایی در مورد سیاسی بودن این طرح بیان می شد. هدف هایی چون محدود کردن دایره رقابت برای آسان تر کردن راهیابی نمایندگان فعلی به مجلس در انتخابات بعدی.

اکنون نیز با مشخص شدن این موضوع که با تصویب این طرح بیش از 90 نماینده مجلس هشتم با مانع قانونی برای نامزدی در انتخابات بعدی مواجه هستند، نمایندگان ملت به شدت به تکاپو افتاده اند تا با اصلاح این طرح کارشناسی و با قید فوریت این مانع قانونی را از سر راه خویش بردارند.

اینگونه اقدامات به خوبی نشانگر نحوه تعامل نمایندگان با قوانین است. این در حالی است که درخواست های مکرر دولت برای اصلاح قوانینی که اجرای آن مشکلات متعددی را برای کشور ایجاد می کند ؛ با واکنش منفی و تند نمایندگان مواجه شده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 خرداد 1390    | توسط: عدالت مهرورزی    |    | نظرات()