حمید بقایی كه دبیر شورای هماهنگی امور مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی كشور نیز است، روز گذشته در گفت‌وگو با ایرنا، انتشار شایعات و اخبار كذب را درباره مناطق آزاد، به‌منزله ریختن آب به آسیاب رقبای اقتصادی ایران، به‌ویژه در منطقه خلیج فارس دانست و تأكید كرد كه این رفتار ناهنجار رسانه‌ای به مأیوس‌شدن سرمایه‌گذاران برای حضور فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران منجر می‌شود.
وی افزود: اخیراً شایعات و اكاذیب مختلفی درباره پروژه مجموعه بزرگ تالارهای بین‌المللی كیش، ازجمله خبر دروغ انعقاد قراداد 450میلیارد تومانی با مجری پروژه، بدون رعایت ضوابط و مقررات، در برخی رسانه‌ها و شبه‌رسانه‌های داخلی منتشر شد كه متأسفانه به‌عنوان یک خوراك مناسب تبلیغاتی، مورد سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه و ضدانقلاب قرار گرفت. معاون اجرایی رئیس‌جمهوری اظهار کرد: من به‌صراحت عرض می‌كنم که خبر انعقاد قرارداد سازمان منطقه آزاد كیش به مبلغ 450میلیارد تومان، اساساً دروغ است و اصلاً چنین قراردادی وجود خارجی ندارد. این‌گونه خبرها كه در آن‌ها ادعا شده است چنین قراردادی را منطقه آزاد كیش منعقد كرده، اساساً غلط است.
بقایی گفت: تقاضای من این است كه رسانه‌ها در برابر این موضوع هوشیار و دقیق باشند و هرحرف و شایعه یا مطلب بدون سند و مدركی را منتشر نكنند؛ زیرا اثر آن، این خواهد بود كه در مناطق آزاد ایران، شاهد ركود سرمایه‌گذاری شویم و به‌این‌ترتیب رسانه‌های ارتباط جمعی با بی‌توجهی‌های خود، به منافع ملت ایران آسیب می‌زنند. بقایی در ادامه این گفت‌وگو تصریح كرد: سه شایعه و اتهام درباره شخص من مطرح كرده‌اند؛ اما همین مسئله، مجموعه تالارهای كیش، نشان می‌دهد كه بقیه حرف‌های آن‌ها هم دروغ است. وی اظهار کرد: ابتدا یك‌سری از این شبه‌رسانه‌ها و رسانه‌ها گفتند كه بقایی و مشایی در شركت سرمایه‌گذاری میراث‌فرهنگی و گردشگری ایران، سمگا، سهام دارند، شركتی كه سهامی عام و بخش خصوصی است و بیش از 200هزار نفر سهامدار دارد.
معاون اجرایی رئیس‌جمهوری خاطرنشان كرد: در پاسخ به این ادعا، ما اعلام كردیم كه در این شركت هیچ سهمی نداریم و من تصریح كردم كه اگر سهمی به نام بنده وجود داشته باشد، آن‌را به مدعیان می‌بخشم. هركسی ادعا دارد بقایی یا حتی مشایی در این شركت، سمگا، سهم و سرمایه‌ای دارند، برود پیدا كند و برای خودش بردارد، ما چنین سهامی در این شركت نداریم. این شركت هم كاملاً خصوصی است و به ما هم ارتباطی ندارد و مسئول فعالیت‌های اقتصادی خودش است.
بقایی با بیان اینكه «این اولین دروغی بود كه متأسفانه از سوی یكی از نمایندگان مجلس مطرح شد و من واقعاً تعجب می‌كنم»، افزود: بعد اعلام كردند كه یك قرارداد 450میلیارد تومانی برای پروژه تالارهای كیش بسته‌اند، آن‌هم بدون رعایت مقررات و ترك تشریفات و این پول را می‌خواستند چنین و چنان كنند و ببرند در انتخابات و از این حرف‌ها و حواشی‌ها كه شنیده‌اید.
دبیر شورای هماهنگی امور مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی كشور با بیان اینكه «اصلاً چنین قراردادی وجود ندارد و اگر هست آن‌را بیاورید»، گفت: قرارداد 450میلیارد تومانی اصلاً وجود خارجی ندارد، حتی امروز شنیدم كه می‌گویند رقم آن 400میلیارد تومان است كه چنین قراردادی هم وجود ندارد. بقایی در ادامه این گفت‌وگو اظهار کرد: برخی گفتند كه بقایی به جرم تخلفات مالی در سازمان میراث‌فرهنگی، به چهار سال انفصال از خدمت محكوم شده كه این‌هم دروغ است. یك خانه تاریخی را شخصی در سال 81 ثبت كرده و بعد در سال 85 شكایت كرده و حكم رفع اثر از دیوان عدالت اداری گرفته كه این موضوع در زمان من نبوده است.
رئیس سابق سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: در سال 89 دادگاه تشكیل جلسه داد و اعلام كرد كه به دلیل استنكاف بقایی چهار سال انفصال می‌دهم؛ اما این در حالی است كه اصل پرونده مربوط به میراث‌فرهنگی است و یك تخلف مالی شخصی محسوب نمی‌شود. وی در پایان افزود: به عزیزان فعال در حوزه رسانه‌ای كشور پیشنهاد می‌كنیم که از متخصصان مسائل مالی كمك و راهنمایی بگیرند و اگر آماده باشند، حاضریم هزینه دوره آموزشی آن‌ها را بپردازیم تا دیگر مرتكب این‌گونه اشتباهات نشوند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 7 خرداد 1390    | توسط: عدالت مهرورزی    |    | نظرات()