به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در محل موزه ملی ایران افزود: در حالی كه همه جای دنیا امكانات، زمین و وام ارزان به منظور ساخت هتل و ایجاد تاسیسات زیربنایی توسعه گردشگری ارایه می‌دهند متاسفانه در كشور ما اعطای مجوز برای ساخت هتل به سند جرم تبدیل شده است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به غنای میراث فرهنگی ایران زمین اظهار داشت: این نكته را تمام تمدن شناسان باور دارند كه اگر میراث ایران را از جامعه بشری حذف كنیم چیزی باقی نمی‌ماند.
احمدی نژاد با اشاره به نمایش منشور حقوق بشر كوروش در ایران خطاب به افرادی كه دولت را به واسطه نمایش این منشور متهم كردند گفت: بالاخره این منشور كوروش هست یا نیست؟ متصل به این سرزمین و موجب افتخار است یا خیر؟
وی خاطر نشان كرد: همان ملت متمدنی كه منشور كوروش را خلق كرد با آگاهی اسلام را پذیرفت.
وی اظهار داشت: این كه یك ملت متمدن آزادانه این مكتب را پذیرفته به نفع این مكتب است و عظمت این مكتب را می‌رساند و این تفاوت دارد با این كه یك گروه جاهل بی فرهنگ این مكتب را بپذیرند كه دیدیم در واقع نپذیرفتند.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تشكر ویژه از خدمات حمید بقایی به عنوان سكاندار سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: آقای بقایی كه از این سازمان به دولت آمد سیبل شد و از روزی كه فعالیت خود را در نهاد ریاست جمهوری آغاز كرد حملات به وی شروع شد و یك دفعه همه مباحث درباره وی مطرح شد و حال این كه قبل از آن چیزی مطرح نبود.
رییس جمهوری به ظرافت گفت: ما متوجه نشدیم كه خاصیت نهاد ریاست جمهوری این است یا خروج از سازمان میراث فرهنگی مدیران این سازمان را در سیبل قرار می‌دهد كه قبل از ایشان هم همین اتفاق افتاده است.
وی با ابراز امیدواری نسبت به تداوم با قوت خدمات بقایی در سازمان میراث فرهنگی توسط احمدزاده كرمانی سكاندار جدید این سازمان از حمید بقایی به عنوان فرد خدومی كه زندگی خود را برای تعالی این سرزمین و خدمت به ملت ایران و انقلاب اسلامی وقف كرده است یاد كرد و گفت: از بقایی به واسطه خدمات و همچنین تحمل كم نظیر وی سپاسگزاری می‌كنم.
رییس جمهور گفت: جنس احمد زاده نیز از همان جنس آقای بقایی است كه قرار است در سازمان میراث فرهنگی دوره ای خدمت كند و آماده می‌شود كه اگر از اینجا رفت به سیبل تبدیل شود كه البته وی از قبل در سیبل حملات بوده است.
وی ابراز امیدواری كرد كه احمدزاده در فضای صمیمی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و در كنار مهندسان و كارشناسان این سازمان حركت پرشتابی را كه آغاز شده است را با شتاب بیشتری به پیش ببرد.
احمدی نژاد تاكید كرد: به عنوان كوچكترین عضو ملت ایران، تا روزی كه هستیم مدافع مستحكم و قاطع مجموعه خدمات شما در این سازمان خواهم بود.

** میراث فرهنگی در حكم شناسنامه یك ملت است
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یكی از مهمترین سازمان های كشور نام برد و گفت: اگر بخواهیم به لحاظ كیفی ارزیابی و اندازه گیری كنیم سازمان میراث فرهنگی در صدر اهمیت قرار می‌گیرد به خاطر آن كه هر سه بخش فعالیت این سازمان فرهنگی است و فرهنگ اساس حیات و بالندگی انسان است.
وی با تاكید بر ضرورت صیانت از میراث فرهنگی كشور خاطر نشان كرد: فرهنگ یك موجود دفعی و لحظه ای نیست بلكه یك جریان مستمر است همانطور كه هویت انسانی نمی‌تواند دفعتا به وجود بیاید و از عقبه و ریشه برخوردار است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، میراث فرهنگی را در حكم شناسنامه یك انسان و یك ملت خواند و گفت: همانطور كه نمی‌شود شناسنامه را مخفی كرد نمی‌توان میراث فرهنگی را از بین برد و یا رابطه ملت و گذشته تاریخی آن را قطع كرد.
احمدی نژاد در عین حال تصریح كرد: این به معنای تایید رویدادهایی كه در گذشته اتفاق افتاده و تكرار آنها نیست بلكه بدان معناست كه صیانت از میراث فرهنگی صیانت از هویت و موجودیت یك ملت است.
وی خاطر نشان كرد: صیانت از میراث فرهنگی به معنای طرفداری ناسیونالیسم نیست بلكه به معنای حفظ سكویی است كه یك ملت برای رسیدن به مراتب بالاتر باید به آن تكیه كند و از آن به مقاطع بالاتر جهش كند.
احمدی نژاد گفت: ملت‌های فاقد ریشه و سابقه فرهنگی شناخته شده ملت‌هایی جعلی و مصنوعی هستند كه یكی از آنها رژیم صهیونیستی است.
وی ادامه داد: چنین ملتی جز قتل و غارت و انحراف، كار دیگری نمی‌تواند انجام دهد چرا كه جنس آن همین است.
رییس جمهوری گفت: كسانی هم در طول تاریخ بوده اند كه با كشف سرزمین دیگران و كشتار مردم بومی تلاش كردند كه یك ملت بدون ریشه و هویت تاریخی ایجاد كنند كه امروز خروجی و رفتار آنها این است كه آنها نمی‌توانند در نقطه تعادل انسانی حركت كنند.
رییس جمهوری با بیان این كه حفظ میراث فرهنگی در واقع حفظ موجودیت و ترسیم مسیر حركت در آینده است، اظهار داشت: برخی آدم‌های جاهل و گاه متجاهل وقتی از میراث فرهنگی سخن گفته می‌شود با آن مقابله می‌كنند یا آن را بی ارزش می‌پندارند كه یا جاهل هستند یا خود را به جهالت می زنند.
وی افزود: برخی از روی جهالت حكم قلع و قمع ساختمان های میراث فرهنگی را می‌دهند كه اینها نمی‌دانند كه حكم قطع ریشه خود را صادر می‌كنند چرا كه هویت یك ملت یك باره به وجود نمی‌آید و نیازمند سیر تاریخی است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آسیب‌هایی كه در دوران قاجار و پهلوی به فرهنگ و پیشرفت ایران وارد شد گفت: هر زمان كه در حركت ملت انقطاع صورت گیرد در بالندگی فرهنگی آن ملت انقطاع می‌شود كه نقطه آسیب پذیری برای آن ملت است.
وی افزود: در دوران قاجار و پهلوی سعی كرده اند ما را از سیر تاریخی خود منقطع كنند و از این رهگذر آسیب های گسترده ای به فرهنگ و پیشرفت ایران وارد شد.
وی ادامه داد: آنها كار را به جایی رساندند كه نام ایران در جهان لگدمال شد و حیثیتی نماند كه كسی از آن دفاع كند و حال این كه امروز می‌بینیم عده ای صیانت از میراث فرهنگی را به سخره می‌گیرند و می‌گویند چرا مشتی آجر را حفظ می‌كنید.
احمدی نژاد با رد این دیدگاه گفت: باید برای ساختن امروز و فردای كشور میراث فرهنگی را حفظ و صیانت كنیم.
وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در راستای صیانت از میراث فرهنگی كشور از جمله گشودن انبار موزه ملی در همین راستا گفت: شنیدم كه در فرایند گشودن انبار موزه ملی ایران برخی از كاركنان سازمان میراث فرهنگی دچار بیماری ریوی شده اند كه در اینجا باید از این فداكاری تجلیل كرد.
احمدی نژاد از میراث فرهنگی به عنوان یكی از اركان فرهنگی یك ملت یاد كرد و گفت: ملت ایران در طول تاریخ هیچ گاه متجاوز نبوده، غارتگری نكرده است و در خلال دوران صیقل خورده و شكوفا شده است، حال آن كه در تاریخ كسانی بودند كه صد میلیون انسان را كشتند و كتابخانه ها را ویران كردند.
وی افزود: ملت ایران در ادامه راه تاریخی خود حركت می‌كند اما در مسیری متكامل‌تر.
وی با اشاره به آثار فاخر بی شمار موجود در سرتاسر سرزمین ایران اظهار داشت: به عنوان كسی كه همه مناطق ایران و تاریخ مكتوب در دسترس همه مناطق این كشور حتی بسیاری از روستاها را مطالعه كرده است معتقدم كه اگر ما حرفی برای آینده داریم به اتكای عقبه و پشتوانه عظیم تاریخی خود است كه یك روزه و یك شبه حاصل نشده است.
وی خاطر نشان كرد: البته استعمار برای درهم كوبیدن ملت های بزرگ در تلاش است رابطه آنها با ریشه های تاریخی شان را قطع كند كه در این صورت كشورها بی هویت می‌شوند و به سادگی تحت مدیریت دیگران قرار می‌گیرند.
وی با اشاره به اهمیت صیانت از میراث فرهنگی اظهار داشت: البته گام برداشتن در این مسیر سخت است و زمانی كه پای صیانت از میراث فرهنگی می‌ایستید محكوم می‌شوید و در غیر این صورت سخنان دیگری می‌شنوید.

**دستاوردهای میراث فرهنگی در سال های اخیر افتخار آمیز است
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارش رییس سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تشكر از اقدامات صورت گرفته در این دوره اظهار داشت: اقدامات انجام شده در صیانت از میراث فرهنگی در طول دوران به خصوص سال های اخیر افتخارآمیز است.
وی افزود: در طول چند دهه، هفت آثار تاریخی ایران ثبت جهانی شد اما در چند سال فعالیت دولت های نهم و دهم، پنج اثر ثبت جهانی شده اند كه برخی از آنها مثل معابد مسیحیان چند اثر در خود جای داده اند كه نشان از ارزش های والا و ظرفیت های عظیم فرهنگی ملت ایران دارد.
وی از ثبت ملی میراث معنوی كشور در دوره فعالیت دولت های نهم و دهم به عنوان اقدامی بزرگ یاد كرد و گفت: ثبت و صیانت از آثار فرهنگی كشور ولو با توهین شدن كار بزرگی است كه در اینجا از آقای بقایی و تك تك كارشناسان تشكر می‌كنم.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 خرداد 1390    | توسط: عدالت مهرورزی    |    | نظرات()